هایمن چیست؟

هایمن چیست؟

فهرست مطالب

قسمتی از دستگاه تناسلی بانوان را هایمن می‌ نامند که عموم افراد با نام پرده بکارت آن را شناخته و معمولاً یک بافت بسیار نازک از جنس غشا خواهد بود.

پرده بکارت در قسمت ورودی کانال واژن قرار گرفته و معمولاً با دخول هرگونه اجسام خارجی به طور کامل از بین خواهد رفت.

لازم است بدانید که پرده بکارت یا هایمن مدل های متفاوتی داشته و شکل و فرم قرارگیری آن برای همه یکسان نخواهد بود.

لازم به ذکر است که عدم وجود هایمن و یا حفظ آن هیچ گونه تاثیری بر سلامت ناحیه تناسلی نداشته و به طور قطعی می‌ توان گفت که هایمن هیچگونه نقشی در سیستم تناسلی ایفا نمی‌ کند، پس حضور و یا عدم وجود آن هیچگونه تاثیری بر سلامت افراد نداشته و با از بین رفتن هایمن سلامت افراد به خطر نخواهد افتاد.

اما مسئله مهمی که در ذهن عموم افراد وجود دارد این است که با پارگی پرده هایمن ممکن است افراد خونریزی‌ های پیوسته را تجربه کنند یا خیر، نکته مهم در مورد هایمن این است که این پرده نازک به هیچ عنوان مویرگ‌ های خونی نداشته و با توجه به نوع ضخامت و نحوه قرارگیری آن در ناحیه واژن ممکن است افراد هنگام پارگی خونریزی‌ هایی را تجربه نمایند.

با این حال میزان خونریزی بعد از پارگی پرده بکارت بستگی به ضخامت پرده داشته و البته نوع آن و شدت دخول نیز در این مسئله اثر مستقیم دارد، با این حال باید بدانید که خشکی واژن و عدم آمادگی بانوان برای روابط جنسی هم باعث میشود تا درد و خونریزی را در حد خفیف تا شدید تجربه کنند.

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت
انواع پرده بکارت

هایمن یا پرده بکارت شکل‌ ها و مدل‌ های مختلفی دارد اما هیچگونه تاثیری بر سلامت و کارایی ناحیه تناسلی نداشته و با هر شکلی که در ورودی کانال واژن قرار بگیرد تفاوتی برای افراد نخواهد داشت.

اما باید بدانید که معمول‌ ترین پرده بکارت یا هایمن در بانوان حلقوی نامیده میشود که به صورت یک غشای کاملاً نازک بوده که لبه‌ های آن ممکن است گرد و یا دندانه‌ دار باشد.

نوع دیگری از انواع پرده بکارت را ارتجاعی می‌ نامند که معمولاً با ورود اجسام خارجی و حتی دخول کامل هم پاره نشده و از بین نمی‌ رود، اما باید بدانید که هایمنی مانند حلقوی به راحتی آسیب دیده و از بین خواهد رفت.

نوع دیگری از هایمن را پرده بکارت دو سوراخی می‌ نامند، البته نوع دیگر هایمن پرده غربالی، پرده مسدود و پرده تیغه‌ ای نیز می‌ باشد که هر کدام از آنها تنها از نظر شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند و جنس و موقعیت قرارگیری تمامی آنها با یکدیگر یکسان خواهد بود.

با این حال فرقی نمی‌ کند که فرم و شکل ظاهری هایمن چگونه باشد در هر صورت جنس آنها یکسان بوده و خیلی راحت و سریع از بین خواهند رفت.

با توجه داشته باشید که پرده هایمن به هیچ عنوان محافظی برای عدم جذب آلودگی‌ های ناحیه واژن نبوده و تنها پرده‌ ای نازک و بسیار ضعیف خواهد بود که با کوچک‌ ترین آسیب از بین می‌ رود.

دلایل پارگی هایمن

همانطور که گفته شد هایمن پرده‌ ای بسیار نازک و لطیف و از جنس غشا است که در ابتدای کانال واژن قرار گرفته و ممکن است حتی ضمن استفاده از برخی محصولات بهداشتی مانند تامپون آسیب ببیند.

اما دلایل مختلفی برای پارگی هایمن وجود دارد که مهمترین آن آمیزش جنسی می‌ باشد، همچنین باید بدانید که ضمن انجام خود ارضایی اگر اجسام خارجی را در ناحیه واژن قرار دهید به طور قطعی پرده بکارت پاره شده و انجام این کار حتی در حد جزئی منجر به آسیب به هایمن خواهد شد.

همچنین بانوانی که در معرض ضربه‌ های شدید قرار می‌ گیرند ممکن است آسیب به ناحیه هایمن را نیز تجربه کنند، البته استفاده از تامپن نیز باعث از بین رفتن قطعی هایمن میشود پس اگر حفظ سلامت هایمن برایتان مهم است بهتر است که از سلامت خود به خوبی مراقبت کرده و به جای استفاده از تامپون سایر محصولات بهداشتی مانند پد را نیز مورد استفاده قرار دهید.

حساسیت بسیار زیاد هایمن باعث میشود تا بر اثر انجام برخی از فعالیت‌ های ورزشی آسیب دیده و برای همیشه از بین خواهد رفت.

رشته‌ های ورزشی خاص مانند اسب سواری، دوچرخه سواری و تمامی فعالیت‌ های پرشی باعث میشود تا نهایتاً به پرده هایمن آسیب‌ های زیادی وارد شود.

لازم است بدانید که برخی از افراد به دلیل مسائل مذهبی و یا عقیدتی ممکن است وجود پرده بکارت را برای بانوان الزامی و حیاتی بدانند پس اگر چنین مسئله برای شما هم وجود دارد بهتر است که با پرهیز از انجام فعالیت‌ های پرخطر و محافظت بیشتر از این پرده نازک و ظریف سلامت آن را حفظ کرده تا دچار آسیب و پارگی نشود.

نکاتی در مورد هایمن

نکاتی در مورد هایمن

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که حفظ پرده بکارت یا هایمن برایتان مهم است بهتر است چند نکته را رعایت کرده تا بتوانید سلامت آن را به خوبی حفظ کنید.

بهتر است که در صورت داشتن هایمن به جای استفاده از تامپون انواع پدهای بهداشتی را جایگزین آنها کنید، هنگام برقراری روابط جنسی فشار بیش از حد باعث میشود تا دیواره‌ های واژن آسیب دیده و خونریزی رخ می دهد.

همچنین هنگام انجام فعالیت های ورزشی مراقب باشید و هرگونه ضربه و فشار بیش از حد جلوگیری کرده تا همواره آسیبی برای هایمن به وجود نیاید.

ناگفته نماند که بلند کردن و جابجایی اجسام سنگین توسط بانوان ممکن است آسیب‌ هایی را برای هایمن به همراه داشته باشد.

برای انجام روابط جنسی و از بین بردن هایمن بهتر است نکاتی را رعایت کنید تا این فرایند به درستی و با آسیب محدودتر انجام پذیرد، استفاده از انواع ژل روان کننده بر پایه آب کمک می‌ کند تا این فرایند به آسانی سپری شده و هرگز مشکلات جانبی را متحمل نخواهید شد.

اگر هنگام برقراری رابط جنسی درد و فشار زیادی را متحمل میشوید می‌ توانید از انواع بی حسی‌ های موضعی استفاده کنید.

ناگفته نماند که پرده هایمن تاثیری بر سلامت ناحیه واژن نداشته و حتی عدم وجود آن منجر به بروز عفونت نخواهد شد و علت ایجاد مشکلات و بیماری‌ های زنانه مسائل دیگری خواهد بود.

موضوع هایمن یا پرده بکارت

پرده بکارت یا هایمن در ایران به سه موضوع کلی تقسیم میشود:

  1. موارد بهداشتی
  2. موارد فرهنگی
  3. موارد پزشکی

موارد بهداشتی هایمن

یکی از کاربرد های هایمن منع عفونت می باشد چون در صورت پارگی پرده بکارت همراه با درد و خونریزی همراه است که در موارد نادر و خیلی کم پیش می آید که پرده بکارت مسدود شود و مانع جریان خون و ادرار شود.

موارد فرهنگی هایمن

در کشور ما ایران و در برخی کشور های دیگر وجود هایمن نمادی از پاکدامنی و عفت زن نیز تلقی می شود و پارگی پرده بکارت معمولا نشانه از، از دست دادن بکارت تلقی می شود.

موارد پزشکی هایمن

در برخی موارد مشاهوپده می شود که پرده بکارت به طور کامل مسدود می شود و مانع جریان خون در دوران قاعدگی (دوران پریود) و همچنین ادار می شود که با توجه به مشاهده این موارد نیاز به جراحی برداشتن پرده بکارت یا هایمن می شود.

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس
ارتباط از طریق واتس اپ
اینستاگرام دکتر