جفت پایین یا جفت سر راهی

جفت پایین یا جفت سر راهی

فهرست مطالب

جفت چیست؟

همه ما حداقل میزان آشنایی را با جفت داشته و می دانیم که پس از تشکیل نطفه در بدن مادر این عضو حیاتی وظیفه رساندن مواد مورد نیاز بدن جنین را بر عهده می‌ گیرد.

اما باید بدانید که جفت عضوی شبیه به پنکیک است که به دیواره رحم می چسبد و نحوه قرارگیری آن برای تمامی بانوان باردار متفاوت خواهد بود.

در طی بارداری و در ماه های آخر قطر جفت حدودا به ۲۲ سانتی متر می رسد و ضخامت آن حدود ۲/۵ سانتی متر خواهد بود.

لازم است بدانید که جفت وظیفه رساندن مواد مغذی و انواع ویتامین ها را به جنین بر عهده می‌ گیرد و اکسیژن مورد نیاز جنین را تامین می کند.

از طرف دیگر مواد زائد به وسیله بند ناف و جفت از بدن جنین خارج شده و هورمون های ترشح شده در بدن مادر که برای رشد و تکامل جنین الزامی می باشد بی واسطه جفت به جنین خواهد رسید.

به طور کلی بعد از انجام لقاح و تشکیل نطفه حدود ۶ الی ۸ روز بعد از آن جفت تشکیل میشود، در مراحل اولیه جفت در حال طی کردن مراحل خاص مانند لانه گزینی می باشد و نهایتا در روزهای ۱۰ تا ۱۲ بارداری این فرآیند به طور کامل انجام می پذیرد.

در طی تصویربرداری از جنین وضعیت جفت نیز مورد بررسی قرار می گیرد و تاثیر بسیار مهم و شگفت‌ انگیزی بر سلامت جنین خواهد داشت.

متخصصان و پزشکان در دوران بارداری مصرف برخی از مواد غذای خاص، انواع الکل، داروها و نیکوتین را برای مادر جایز نمی دانند و معتقدند که تمامی مواد مصرفی به طور مستقیم و از طریق جفت به بدن جنین راه پیدا کرده و می‌ تواند تأثیرات زیادی را نیز در بدن آنها اعمال کند‌.

مادر باید از سلامت خود به خوبی مراقبت کند زیرا برخی از آسیب ها و بیماری ها مانند سرخجه از طریق جفت به بدن جنین انتقال پیدا می کند پس بهتر است که قبل از انجام فرآیند بارداری تمامی واکسن های مورد نیاز را تزریق کرده تا در حین بارداری از خطرات جانبی در امان بمانید.

متخصصان توصیه می‌ کنند که در تمامی چکاپ هایی که در نه ماه بارداری انجام میشود به طور دقیق باید وضعیت جفت بررسی شود تا پزشکان هر گونه آسیب و عارضه را نیز سریعا متوجه شوند.

مصرف انواع مواد مخدر می تواند تاثیرات مخربی بر جفت داشته باشد و نهایتاً باعث جدا شدن آن از دیواره رحم شده و منجر به زایمان زودرس می‌ گردد که ممکن است عواقب و خطرات زیادی را برای جنین به همراه داشته باشد.

جفت سر راهی چیست؟

جفت سر راهی چیست؟ 
جفت سر راهی چیست؟

یکی از مسائل شایع در بین عموم بانوان باردار نحوه قرار گرفتن جفت می باشد، اگر جفت در قسمت پایین رحم قرار بگیرد اصطلاحا به آن جفت پایین یا سرراهی گفته میشود که ممکن است در ماه های بالاتر بارداری آسیب های جزئی را برای مادر به همراه آورد.

در اوایل بارداری تشخیص موقعیت جفت کار آسانی نمی باشد اما در اواسط این دوره پزشک تشخیص می‌ دهد که جفت دقیقا در کجا قرار گرفته و آسیبی متوجه آن می باشد یا خیر.

اگر جفت به هر دلیلی در قسمت پایینی و نزدیک به دهانه رحم قرار بگیرد ممکن است اختلالاتی مانند خونریزی های جزئی را در طی بارداری برای مادر به همراه آورد.

البته در چنین شرایطی مادر قادر به انجام زایمان طبیعی نمی باشد و تنها راهی که برای خروج نوزاد باقی می‌ ماند سزارین خواهد بود.

زمانی که جفت دهانه رحم را مسدود می کند پزشکان انجام مراقبت‌ های بیشتر را به مادران توصیه کرده تا فرد با زایمان زودرس و یا آسیب به جفت مواجه نشود.

برای چنین افرادی داشتن تحرک بسیار زیاد کاملا ممنوع می باشد و بهتر است که مسیرهای طولانی را با سرعت زیاد زیاده روی نکنید، همچنین اگر مواد غذایی خاصی برای شما مضر می باشد را هم استفاده نکنید.

البته متخصصان چکاپ ها و تصویربرداری هایی مانند سونوگرافی را برای مادرانی که جفت پایین دارند در فواصل زمانی کوتاه تر انجام خواهند داد تا احتمال بروز خطرات جانبی را کمتر کرده و سلامت مادر، جنین و جفت را به طور دقیق بررسی نمایند.

موقعیت قرارگیری جفت بسیار مهم است، اما اینکه جفت در دهانه رحم قرار بگیرد نشان دهنده عارضه ای جدی نبوده و بسیاری از مادران حتی با وجود جفت سرراهی توانسته اند فرایند بارداری را بدون آسیب مشکل سپری کنند.

تنها آسیبی که ممکن است جفت پایین برای شما به همراه آورد خونریزی های کم و زیاد است که ممکن است در دوره های مختلف با آن مواجه شوید.

در غیر این صورت با رعایت نکات ساده و مراقبت های اصولی وجود جفت سر راهی برای شما و جنین خطر آفرین نبوده و می توانید نه ماهه بارداری را با سلامت کامل سپری کنید.

توضیحات تکمیلی درمورد جفت سر راهی

جفت سرراهی همان طور که از اسمش پیداست به معنی قرار گرفتن در قسمت ورودی رحم است، این مسئله برای بسیاری از بانوان باردار نگران کننده می‌ باشد و باید تحت نظر پزشک از سلامت جفت محافظت شود تا مبادا با آسیب‌ های شدید مانند خونریزی مواجه شوند.

هرگونه اختلال در عملکرد جفت عواقب بسیار خطرناک و جبران ناپذیر را برای جنین به همراه خواهد داشت، به همین دلیل متخصصان علاوه بر بررسی جنین در چکاپ‌ های ماهانه وضعیت جفت و روند رشد و موقعیت قرارگیری آن را در رحم بررسی کرده تا اگر خطر یا آسیبی آن را تهدید می‌ کند سریع‌ تر متوجه شوند.

معمولا آسیب‌ های مربوط به جفت سر راهی در سه ماهه دوم بارداری تشدید میشود و در ماه‌ های اول به دلیل کوچک تر بودن جفت خطری سلامت جنین را تهدید نخواهد کرد.

اما زمانی که جفت بزرگتر میشود و وزن آن سنگین‌ تر میشود موقعیت قرارگیری آن نیز حائز اهمیت بوده و اگر در دهانه رحم قرار بگیرد باید تحت مراقبت‌ های خاص باشد تا مبادا مشکلات مختلف اتفاق بیفتد.

عوامل مختلفی بر ایجاد جفت سر راهی وجود دارد که برخی از آنها قابل پیشگیری بوده و شما می‌ توانید با چند مراقبت ساده قبل و حین بارداری از بروز چنین اتفاقی جلوگیری کنید.

به عنوان مثال متخصصان مصرف دخانیات و مواد مخدر را برای بانوان بسیار مخرب دانسته و معتقدند که حتی اگر پیش از بارداری از این نوع مواد استفاده کنید احتمال رشد و قرارگیری جفت در دهانه رحم افزایش می‌ یابد.

البته در برخی از مواقع قرار گرفتن جفت در دهانه رحم کاملاً اتفاقی می‌ باشد و تمامی کسانی که دو یا چند قلو باردار هستند احتمال داشتن جفت سرراهی برایشان افزایش می‌ یابد.

هر گونه عمل جراحی در ناحیه رحم مانند کورتاژ تشخیصی، برداشت فیبروئید و یا انجام سزارین‌ احتمال قرار گرفتن جفت سرراهی را در بارداری‌ های بعدی برای افراد افزایش می‌ دهد.

با این حال باید بدانید که جفت سر راهی هیچگونه مشکلی ندارد و تا زمانی که سلامت آن به خطر نیفتد و فرد از بروز آسیب‌ ها و حوادث مختلف جلوگیری کند هرگز مشکلاتی را تجربه نکرده و رشد جنین بدون اختلال و کاملاً صحیح طی میشود.

در اغلب موارد جفت سر راهی در طی بارداری برای بانوان محدودیتی ایجاد نمی‌ کند و مشکل اصلی هنگام زایمان است که فرد باید تحت هر شرایطی زایمان را به صورت سزارین انجام دهد، زیرا خروجی رحم کاملا مسدود است و امکان خروج جفت قبل از جنین وجود ندارد.

عوامل موثر بر بروز جفت سر راهی

عوامل موثر بر بروز جفت سر راهی

وجود جفت سرراهی فرایندی کاملا اتفاقی است که در بروز این مسئله مادر و جنین هیچکدام دخالتی نخواهند داشت، اما متخصصان بر این باورند که اگر در بارداری‌ های قبلی جفت سرراهی داشته اید قطعاً در بارداری های بعدی نیز ممکن است این عارضه را نیز تجربه کنید.

بانوانی که عمل لگنی و رحمی انجام داده اند ممکن است در بارداری های بعدی بیش از دیگر افراد در معرض خطر جفت پایین قرار بگیرند، هر گونه بیماری و انواع جراحی های ناحیه رحم مانند کورتاژ تشخیصی و یا برداشتن فیبروم می‌ تواند عاملی موثر بر جفت پایین باشد.

همچین بارداری های دو یا چند قلویی و البته مصرف پیوسته و مکرر انواع دخانیات و مواد مخدر می تواند احتمال بروز جفت سرراهی را نیز افزایش دهد.

البته افزایش تعداد زایمان ها و یا بالا بودن سن مادر خطر ابتلا به این عارضه را نیز بیشتر می کند و در چنین شرایطی فرد بیش از دیگر افراد در معرض وجود جفت سرراهی قرار می گیرید.

 آسیب های احتمالی جفت پایین برای مادر و جنین

 آسیب های احتمالی جفت پایین برای مادر و جنین
آسیب های احتمالی جفت پایین برای مادر و جنین

زمانی که متخصصان و پزشکان در تصویربرداری تشخیص می‌ دهند که جفت در دهانه رحم قرار گرفته است، اعلام می‌ کنند که جفت سر راهی وجود دارد و پزشکان و متخصصان ممکن است در چنین شرایطی کمی احساس نگرانی کنند و به مادر توصیه می‌ کنند که پیش از بروز مشکلات جدی از سلامت خود مراقبت کرد تا هرگز با آسیب‌ های احتمالی مواجه نشوند.

جفت سر راهی اگر در معرض آسیب قرار نگیرد خطری برای مادر و جنین به همراه ندارد، تنها خطری که این عارضه ممکن است برای بانوان داشته باشد این است که در سه ماهه سوم بارداری مادر ممکن است خونریزی در حد بسیار محدود و جزئی و یا در حد زیاد را تجربه کند.

در چنین شرایطی متخصصان با تزریق داروهای خاص و کاربردی سعی دارند تا انقباضات رحم را بیشتر کرده و میزان خونریزی ها را نیز محدود کنند.

جفت سرراهی اگر آسیب نبیند و تحریک نشود خطری برای جنین نخواهد داشت و البته پزشکان در چنین شرایطی برای پیشگیری از آسیب های احتمالی در هفته‌ های 36 تا ۳۸ بارداری سزارین را انجام داده و پیش از آن که سلامت جنین با خطر مواجه شود آن را از رحم مادر خارج کنند.‌

به طور کلی وجود جفت سرراهی خطرآفرین خواهد بود، اما اگر به واسطه وجود چنین شرایطی خونریزی های زیاد را تجربه می کنید ممکن است مادر در معرض افت فشار خون قرار گرفته و آسیب های جانبی را متحمل شود.

از طرفی دیگر باید بدانید که این نوع جفت ممکن است گاها برای جنین خطر آفرین باشد پس باید به محض تشخیص وجود جفت سرراهی تمامی اقداماتی را که پزشک به شما توصیه می‌ کند انجام داده تا هرگز سلامت شما و جنین به خطر نیفتد.

جفت پایین در بارداری

از زمانی که متخصصان متوجه میشوند که جفت در قسمت پایینی رحم قرار گرفته است به مادران توصیه و تاکید فراوان داشته تا با مراقبت و حساسیت بیشتر از سلامت جنین محافظت کنند.

وضعیت مادرانی که با جفت سرراهی مواجه هستند کمی متفاوت از دیگر بانوان باردار است و این افراد باید ۹ ماهه بارداری را با دقت بالاتر از سلامت خود محافظت کنند تا با رشد و وزن گیری جنین آسیب‌ های بیشتر برای آنها رخ ندهد.

مسئله بسیار مهمی که تمامی پزشکان به بانوان باردار ارائه می‌ دهند این است که پایین بودن جفت هیچگونه تاثیری بر رشد جنین ندارد و اختلالی در فرایند بارداری ایجاد نمی‌ کند، تنها مشکل این است که جفتی که در پایین رحم قرار می‌ گیرد سیرویکس را مسدود کرده و فرد توانایی انجام زایمان طبیعی را ندارد، همچنین احتمال بروز آسیب‌ های مختلف مانند زایمان زودرس و خونریزی‌ های بین بارداری برای این افراد شایع است که با مراقبت بیشتر و تحرک کمتر می‌ توانند از چنین عوارضی پیشگیری نمایند.

اگر هنگام انجام سنوگرافی تصاویر جفت را در رحم دیده باشید متوجه میشوید که در طی رشد جنین در شکم مادر، به واسطه بند ناف، جنین و جفت به یکدیگر متصل هستند که البته جفت به دیواره رحم متصل شده و تا پایان بارداری به هیچ عنوان جدا نمیشود.

اما زمانی که جنین رشد می‌ کند جفت نیز بزرگتر شده و با حجیم‌ تر شدن جفت ممکن است کمی از دهانه رحم فاصله بگیرد.

هرگز شرایطی برای جابجایی جفت در رحم وجود ندارد مگر آنکه بزرگ شدن جفت منجر به جابجایی آن شود، اما این مسئله به آن معنا نیست که جفت از دهانه رحم به قسمت بالایی منتقل شود بلکه ممکن است به یک سمت کشیده شده و کمی از دهانه رحم فاصله بگیرد.

با تمام این تفاسیر از آنجا که جفت باز هم به دهانه رحم نزدیک است باید مراقبت های ضروری انجام شود تا فرد بتواند دوره بارداری را بدون مشکل و محدودیت سپری کند تا هرگز آسیب‌ های ناشی از جفت پایین را متحمل نشود.

احتمال بروز خونریزی‌ های بسیار شدید و نهایتاً زایمان زودرس برای تمامی بانوانی که با جفت سر راهی مواجه هستند زیاد است، به همین دلیل مراقبت‌ های گفته شده از طرف پزشک را نباید به هیچ عنوان دست کم بگیرید و باید خیلی دقیق اقدامات لازم را انجام داده تا این دوره حساس را بدون آسیب و مشکل هم برای مادر و هم برای جنین سپری نمایید.

در هر صورت بارداری پروسه بسیار مهمی است که تمامی بانوان حتی با وضعیت جسمانی کاملاً ایده‌ آل باید از سلامت خود مراقبت کرده تا مبادا آسیب‌ های ناشی از بارداری و نحوه قرارگیری جفت در ماه‌ های بالاتر باعث اختلال در سلامت آنها شود.

سلامت جفت به اندازه جنین حائز اهمیت است زیرا منبع تغذیه اصلی جنین جفت است که باید در موقعیت مناسب قرار گرفته و وضعیت جنین را در حد نرمال نگه می‌ دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس
ارتباط از طریق واتس اپ
اینستاگرام دکتر