عمل زیبایی لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی

فهرست مطالب

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی یا عمل زیبایی لابیاپلاستی برای کوچک کردن و متقارن سازی لابیاهای واژن و از بین بردن چروک های پوست واژن استفاده میشود.

انسان موجویست که فطرتا دوست دار زیبایی و بهترین بودن است و اغلب سعی داشته به روش های مختلف زیباتر از آنچه که هست باشد. در طول زمان از گذشته تا به امروز نیز بیشتر تلاش های صورت گرفته برای رفع این نیاز بوده و هست.

اغلب تبلیغات در رسانه ها و فروش انواع لباس ها و لوازم آرایشی ریشه در این غریضه ذاتی دارد. اینک با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی انسان توانسته به کمک علم پزشکی علاوه بر درمان بیماری ها با استفاده از این علم نواقص ظاهری بدن را برطرف نماید.

عمل زیبایی لابیاپلاستی از جمله عمل های پرطرفدار ناحیه تناسی زنان است. این عمل بیشتر برای افرادی که دارای لابیاهای بزرگ، افتاده، نامتقارن ویا تیره هستند کاربرد دارد.

به گفته دکتر گوردون کی لی(Dr. Gordon K. Lee) لابیاپلاستی یک جراحی پلاستیک و ترمیمی می باشد، لابیاپلاستی یک روش نسبتا ساده که با بی حسی موضعی (بیهوشی موضعی) انجام میشود.

همچنین دکتر توصیه ای که برای بعد از عمل دارد اینگونه می باشد که چهار الی شش هفته از انجام کارهای سنگین از جمله ورزش های سنگین و آمیزش جنسی خودداری کنید و دلیل این موارد را ایجاد فشار به بخیه ها و باز شدن زخم بیان می کند و تاکید بر این موضوع را هم دارد که شما بعد از گذشت چند روز می توانید کار های سبک خود را آغاز کنید.

و قابل ذکر است که روز به روز عمل لابیاپلاستی در حال افزایش می باشد و طبق آمار بانک اطلاعات ملی جراحی پلاستیک لابیاپلاستی در سال 2021 نزدیک به 19000 عمل که با افزایش 36 درصد نسبت به سال 2020 بوده است.

این عمل در حیطه ی عمل های درمانی، زیبایی مختص بانوان قرار دارد که بیشتر برای زیبا سازی، جوان سازی و ترمیم ناحیه واژن بانوان انجام می پذیرد.

در اینجا بهتر است ابتدا درباره واژن و لابیا توضیح مختصری داده شود:

 • واژن خارجی از سه قسمت به نام های: لابیا ماژور، لابیا مینور و کلیتوریس تشکیل شده.
 • لابیا ماژور، همان لبه بیرونی است که محل رویش مو است.
 • لابیا مینور، قسمت گوشتی لبه داخلی است که دو طرف کلیتوریس را پوشانده.
 • کلیتوریس، محل انتقال حس جنسی است.

عمل لابیاپلاستی مینور را به چه افرادی می توان پیشنهاد کرد؟

لابیاپلاستی
عمل لابیاپلاستی مینور
 • بانوان و یا دخترانی که از بزرگی لابیاهای خود شکایت دارند
 • بانوانی که بزرگی لابیا به حدی است که از لابیای ماژور بیرون زده و باعث ناراحتی و مشقت آنها شده است.
 • افرادی که به دلیل بزرگ بودن لابیاها از انجام برخی کارهای روزمره مثل پیاده روی و یا از انجام ورزش های هوازی مثل دویدن ، دوچرخه سواری و سوارکاری باز می مانند.
 • خانم هایی که به دلیل بزرگ بودن لابیا پوشیدن شلوار تنگ ، شلوار جین و مایو برایشان مشکل ساز و موجب خجالت است.
 • خانم های که بزرگی لابیاها در روابط بین زوجین و رابطه جنسی آنها تاثیر منفی گذاشته و گاهاً زخم شدن لابیا در حین رابطه جنسی را در پی داشته.
 • خانم هایی که بزرگی لابیاها باعث انحراف ادرار در آنها شده
 • دختران بالای 18 سال که به دلیل بزرگی و یا سیاهی لابیاها قصد دارند عمل زیبایی لابیاپلاستی انجام دهند
 • خانم هایی که به دلیل داشتن زایمان های مکرر ، ویا کاهش وزن سریع و بیش از اندازه دچار تیرگی ، افتادگی و دفرمه شدن در قسمت لابیاها شده اند.

برای این افراد بهترین پیشنهاد انجام عمل لابیاپلاستی است. در عمل لابیاپلاستی، عمل بر روی لابیاهای مینور انجام میشود و قسمتهای اضافه ای از لابیا های مینور که بزرگ هستند برداشته می شود.

آیا دختران باکره هم می توانند عمل لابیاپلاستی را انجام دهند؟

باید به این نکته اشاره کرد که، پرده بکارت در قست داخلی و دهانه واژن قرار دارد و این عمل یک عمل خارج واژن است و برای دختران باکره هیچ گونه مشکلی از نظر پارگی و آسیب به پرده بکارت نخواهد داشت، زیرا این عمل فقط بر روی لابیا ها انجام می شود.

چه افرادی برای انجام عمل لابیاپلاستی محدودیت دارند؟

 • خانم های باردار
 • دختران زیر 18 سال
 • افراد مبتلا به زگیل تناسلی
 • افراد پیر و مسن
 • افراد داری عفونت و زخم در قسمت تناسلی

انواع روش های جراحی لابیاپلاستی

انواع روش های جراحی لابیا پلاستی
انواع روش های جراحی لابیاپلاستی

عمل جراحی لابیاپلاستی به روش های گوناگونی انجام پذیر است که در این مقاله به چند مورد اشاره می کنیم:

 • عمل به روش تریم یا پیراستن (Trim): این روش از ساده ترین روشها در انجام عمل لابیاپلاستی می باشد. این عمل به وسیله تیغ جراحی ویا به وسیله لیزر یعنی به هر دو روش قابل انجام است . در این روش جراح ابتدا با استفاده از بی حسی موضعی محل عمل را بی حس نموده و سپس برشی عمودی در طول لابیا از بالا تا پایین بر روی لابیای مینور زده و قسمت اضافی برداشته می شود و در انتها محل برش با بخیه بسته می شود. این روش برای افرادی مناسب است که کلیتوریس بزرگی ندارند ، زیرا در این افراد پس از عمل لابیای مینور، کلیتوریس نسبت به لابیا بزرگتر و برجسته تر شده و از نظر زیبایی نتیجه ی مطلوبی نخواهد داشت.
 • عمل به روش وج یا قاچ (Wedge): این روش مناسب افرادی است که لابیاهای افتاده و بسیار بزرگ و یا لابیای نامتقارن دارند. در این روش یک برش v شکل از قسمت مرکزی لابیا که افتاده ترین قست لابیای مینور می باشد انجام می شود و قسمت میانی برداشته و سپس دو طرف به هم بخیه می شوند.
 • عمل به روش حذف قسمت میانی یا مرکزی لابیا یا داپیتلیالیزاسیون (Deepithelialization): در این روش که شبیه به روش جراحی تریم می باشد به جای اینکه برش از بیرون لابیا انجام شود، برش در قسمت بافت داخلی لابیا ایجاد و قسمت اضافی از داخل لابیا برداشته می شود. در این روش لابیای مینور از قسمت مرکزی جمع و کوچک تر می شود.
 • عمل به روش (Z-plasty): از این روش در مواردی که لابیا بیش از اندازه بزرگ بوده و بافت اضافی بیش از اندازه باشد استفاده می شود. برش جراحی در این روش به شکل W  و یاZ  می باشد.

مدت زمان عمل لابیاپلاستی مینور چقدر است؟

در عمل لابیاپلاستی مدت زمان عمل، به نوع عملی که انجام می شود بستگی دارد ولیکن به صورت معمول می توان مدت زمان 1 الی 2 ساعت را برای این عمل پیش بینی کرد.

اغلب این عمل جراحی به صورت سرپایی و با بیحسی انجام می شود ولیکن گاهی اوقات بسته به شرایط بیمار و نوع عمل جراحی پزشک متخصص زنان تصمیم نهایی را درباره نحوه عمل جراحی اتخاذ خواهد کرد.

بعد از عمل نیز معمولا درد قابل تحمل است و با داروهای مسکن معمولی درد کنترل می شود و حدوداً دوره نقاهت کوتاه مدت یک هفته ای را دارد.

آیا عمل لابیاپلاستی باعث کم شدن میل جنسی خواهد شد؟

عمل زیبایی لابیاپلاستی
عمل زیبایی لابیاپلاستی

اغلب خانم ها به دلیل نگرانی بابت کم شدن میل جنسی پس از عمل از انجام عمل لابیاپلاستی در خرم آباد مینور خودداری می کنند، در حالیکه تحریک و شدت میل جنسی بستگی به سن و سال، عضلات واژن و اعصاب تحریک پذیر کلیتوریس دارد. همچنین باید اشاره کرد که در لابیا ها عصب جنسی وجود ندارد.

بنابراین نگرانی بابت کم شدن میل جنسی وجود ندارد، همچنین این عمل علاوه برکمک به زیبایی و ایجاد جذابیت در ناحیه واژن، می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در بانوان شود و همین امر موجب خشنودی و افزایش میل جنسی در خانم ها گردد.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

یکی از روش های کاربردی برای زیباتر کردن و رفع عیب و نقص ناحیه واژن لابیاپلاستی می باشد که امروزه به دلیل کاربرد فراوان و خطر محدودی که دارد در بین بانوان از محبوبیت بالایی برخوردار است.

با افزایش سن و با انجام زایمان ممکن است افراد شکل طبیعی و فرم عادی لابیاها را از دست داده و با بزرگ شدن این بخش حساسیت ها و مشکلات جانبی را متحمل شوند.

در چنین شرایطی پزشکان با انجام جراحی های کاربردی و البته کم خطر می‌ توانند هرگونه آسیب در ناحیه لابیا را برطرف کرده و همواره از زیبایی آن بهره مند خواهید شد.

بعد از انجام لابیاپلاستی مهم است که مراقبت های گفته شده توسط پزشک را با جزئیات کامل انجام دهید.

اگر دارو و یا مسکن برای شما تجویز میشود طبق دستور پزشک از آنها استفاده کرده تا مشکلاتی مانند خارش، سوزش و درد و تورم در این ناحیه باعث آسیب به سلامت شما نشود.

متخصصان بعد از انجام لابیاپلاستی در موارد نادر حالت تهوع را برای افراد عادی دانسته و معتقدند که نهایتاً طی چند ساعت بعد از عمل برطرف میشود.

بهتر است بعد از لابیاپلاستی یک روز کامل را به استراحت اختصاص داده و در این دوره از لباس‌ های تنگ استفاده نکنید.

قرار گرفتن لابیاها در معرض پوشش های پلاستیکی برای مدت زیاد و تعریق ناحیه واژن آسیب زیادی به نتیجه عمل وارد می کند و بهتر است که در این دوره از سلامت خود مراقبت کرده تا نتیجه مناسب را دریافت کنید.

پزشکان تا یک ماه بعد از لابیاپلاستی انجام هرگونه فعالیت های ورزشی را ممنوع اعلام می کنند.

البته بعد از بهبود زخم ها مانعی ندارد که شما فعالیت های روزانه را با احتیاط زیاد انجام دهید اما برخی از ورزش ها مانند دوچرخه سواری، شنا و حتی استحمام برای مدت طولانی می تواند نتیجه عمل را با مشکل مواجه کند.

از طرف دیگر نشستن های طولانی مدت می تواند منجر به ایجاد درد در ناحیه جراحی شود.

بهتر است که بعد از انجام لابیاپلاستی تا نهایتاً یک هفته از سلامتی خود بیش از قبل محافظت کنید.

در این دوره نشستن های طولانی مدت، استفاده از پوشش تنگ، استحمام و شستشوی ناحیه واژن با انواع شوینده های شیمیایی می‌ تواند خطر آفرین باشد و البته به دنبال آن نتیجه مناسب از عمل دریافت نمیشود.

نهایتا یک ماه مراقبت اصولی از لابیاها باعث میشود تا شما بدون درد دوره نقاهت را به آسانی طی کرده و بهترین نتیجه را از این عمل دریافت کنید.

متخصصان شوینده های خاصی را برای شما در نظر می‌ گیرند و بهتر است از آنها استفاده کنید، از طرف دیگر مصرف آنتی بیوتیک با توجه به وضعیت جسمانی شما می توانید گزینه مناسبی باشد.

هرگونه تورم و خارش در ناحیه لابیاها کاملاً طبیعی است اما بهتر است در این شرایط از کرم ضد التهاب استفاده کنید و به هیچ عنوان اجازه ندهید که رطوبت در این ناحیه باقی بماند.

با رعایت همین چند نکته ساده می توانید خیلی آسان از سلامت خود محافظت کرده و به دنبال آن بهترین نتیجه از عمل لابیاپلاستی دریافت میشود.

رعایت این نکات منجر به زیبایی ناحیه واژن شده و قطعاً به دنبال آن نیازی به مراجعه به پزشک و یا انجام عمل‌ های ترمیمی نخواهید داشت.

میزان ماندگاری و دوام عمل لابیاپلاستی

یکی از عمل های ترمیمی و البته محبوب در بین بانوان عمل لابیاپلاستی است که به این واسطه پزشکان بخش های مختلف و البته اضافه را در ناحیه واژن برطرف کرده و زیبایی شادابی و سلامت واژن را باز می گردانند‌.

عوامل مختلف می‌تواند منجر به آسیب در این بافت حساس شده و فرم اصلی لابیاها با گذر زمان و افزایش سن دچار تغییر خواهد شد.

متخصصان با انجام عمل لابیاپلاستی می‌ توانند تا حد بسیار زیادی عوارض پیش آمده را برطرف کرده و توجه داشته باشید که ماندگاری آن کاملاً دائمی است.

بسیاری از روش های زیبایی که مربوط به ناحیه واژن میشود موقتی هستند و نیاز است طی جلسات مختلف جهت ترمیم به پزشک مراجعه کنید

اما لابیاپلاستی چنین مسئله ای نداشته و زمانی که این عمل کوچک و البته آسان انجام میشود پزشک لابیاهای بزرگ را به واسطه جراحی‌ های کم تهاجمی برداشته و می تواند فرم اصلی و زیبایی واژن را بازگردانند.

شاید لازم باشد بدانید که عمل لابیاپلاستی تنها جنبه زیبایی ندارد بلکه برای بسیاری از بانوان نوعی درمان است که می‌ توانند با اصلاح آسیب ها و انحرافات پیش آمده وضعیت بهتر واژن را تجربه کنند.

پزشکان برای متقارن سازی لابیاها و حتی از بین بردن عفونت‌ های متعدد لابیاپلاسی را گزینه مناسبی می‌ دانند و با کوچک‌ تر کردن سایز لابیاها افراد می‌ توانند بدون محدودیت فعالیت‌ های ورزشی مختلف را انجام داده و حتی از البسه تنگ و جذب استفاده نمایند.

از مهمترین فواید انجام لابیاپلاستی می توان به اصلاح انحراف ادرار و جوانسازی ظاهری ناحیه واژن اشاره کرد.

البته باید بدانید که عمل لابیاپلاستی با هر روشی که انجام شود نتیجه ماندگار و دائمی داشته و با یکبار ترمیم نیازی به دیگر فعالیت‌ های مشابه و روش‌ های درمانی مختلف نخواهید داشت.

شاید تصور کنید که بزرگ بودن لابیاها و یا ایجاد فرم نازیبا در این بخش برای افراد تنها جنبه زیبایی دارد.

اما در چنین شرایطی این افراد نسبت به دیگر بانوان بیماری ها و مشکلات متعدد را بیشتر تجربه می‌ کنند زیرا بزرگ بودن لابیا عاملی برای جذب آلودگی و به خطر افتادن سلامت واژن و رحم است.

به همین دلیل پزشکان برای اغلب بانوان لابیاپلاستی را روشی مناسب دانسته و معتقدند که با یک بار انجام لابیاپلاستی برای همیشه از شر آسیب‌ ها و مشکلات پیش آمده در ناحیه واژن دور می مانند.

بعد از لابیاپلاستی اگر مراقبت‌ های گفته شده توسط پزشک انجام شود سلامت فرد به خوبی حفظ شده و نتیجه به دست آمده ماندگاری همیشگی خواهد داشت و نیازی به صرف هزینه مجدد و انجام سایر روش های مختلف برای لابیاپلاستی نخواهید داشت.

نکته مهمی که باید بدانید این است که نتیجه به دست آمده از لابیاپلاستی و میزان ماندگاری آن ارتباط مستقیمی با عملکرد پزشک دارد اگر متخصصانی که لابیاپلاستی را انجام می دهند.

تجربه و مهارت کافی داشته باشند و از دستگاه ها و روش های بروز و نوین استفاده کنند قطعا تاثیر بسیار مهمی در نتیجه به دست آمده خواهد داشت و با این شرایط می توانند رضایت تمامی مراجعین را جلب کنند.

از آنجا که عموم بانوان لابیاپلاستی را با شرایط کاملا ایمن و مناسب و تحت نظر متخصصان با تجربه انجام داده اند رضایت خود را نسبت به نتیجه مطلوبی که حاصل گردیده است اعلام کرده.

به همین دلیل است که عمل لابیاپلاستی در بین بانوان بسیار محبوب است و متخصصان می توانند با از بین بردن آسیب های جسمانی سلامت بانوان را از خطرات بیشتر محفوظ بدارند.

مراقبت های بعد از انجام عمل لابیاپلاستی

 • بعد از عمل لابیاپلاستی در خرم آباد باید حداقل به مدت 24 ساعت استراحت مطلق وکامل داشته باشید و در روز اول استفاده از کمپرس یخ در قسمت واژن و مصرف داروها حدالامکان روز اول به جز دستشویی رفتن از رختخواب بلند نشوید.
 • داشتن تورم و احساس درد در 3 روز اول طبیعی است و برای تسکین می توانید از مسکن ها استفاده نمایید.
 • بعد از روز اول می توانید از کمپرس آب گرم استفاده نمایید.
 • در صورت استحمام دوش سرپایی انجام شود و بعد از حمام به وسیله سشوار محل را خشک کنید و به هیچ وجه از دستمال کاغذی برای خشک کردن استفاده نکنید. سعی کنید که محل عمل را مرطوب نگه ندارید تا موجب عفونت نشود.
 • خودداری از رفتن به استخر و استفاده از وان و نشستن طولانی مدت در آب و حمام طولانی مدت.
 • از دست زدن به محل زخم خودداری نمایید.
 • قرار دادن رژیم غذایی پر فیبر در برنامه غذایی روزانه.
 • نپوشیدن لباسهای تنگ تا خوب شدن زخم.

منبع: دکتر زهره امیری 

14 پاسخ

 1. توضیحات کاملی درمورد لابیاپلاستی دادین ممنونم خانم دکتر، فقط یک سوالی داشتم من که لابیاپلاستی درد داره؟ چون من تحمل دردم خیلی پایینه

  1. سلام عزیزم وقتت بخیر خیر لابیاپلاستی دردی نداره و با دستگاه و بدون بیهوشی انجام میشود و دوره نقاهت راحت و خیلی سریعی هم داره

  1. سلام خانم عظیمی خیر به پرده بکارت یا هایمن شما هیچ آسیبی وارد نمیشه به دیل اینکه با لبه های بیرونی واژن انجام میشه

  1. وقتتون بخیر خانم خداحسنی اگر زایمان طبیعی هستش بعد از زایمان باید انجام بدین ولی اگه سزارین هم هست بهتر است بعد از زایمان ولی به صورت کلی فرقی نداره و پیشنهاد ما بعد از زایمان می باشد

 2. سلام دوستانی که لابیاپلاستی انجام دادند آیا لابیاپلاستی درد داره؟ و طول میکشه تا بهبود پیدا کنیم؟

 3. دکتر امیری سلام سوالی داشتم ممنون میشم جواب بدین روش های لابیاپلاستی چقدر با هم فرق دارن و آیا ما بهترین روش داریم برای لابیاپلاستی یا نه برای هر شخص از یک روشی خاص استفاده میشه؟

  1. سلام عزیزم زیاد فرقی با هم ندارند ولی باید ببینید کدام روش بیشتر برای شما مناسب است ولی یکی از بهترین روش های موجود لابیاپلاستی با لیزر هستش که ما داخل مطب از لیزر آنجلا استفاده میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس
ارتباط از طریق واتس اپ
اینستاگرام دکتر