بی اختیاری ادراری چیست؟

بی اختیاری ادراری چیست؟

فهرست مطالب

برخی از بانوان به دلایل مختلف ممکن است بی اختیاری ادراری را تجربه کنند که معمولاً حالت های مانند نشت ادرار اتفاق می‌ افتد.

اگر بی اختیاری ادراری در مراحل اولیه باشد ممکن است هنگام تخلیه ادرار فرد پیش از آنکه به محل مناسب برسد نشت ادرار را در حد چند قطره تجربه کند، البته این نشت ادرار در موارد شدید منجر به تخلیه ناگهانی مثانه خواهد شد.

بسیاری از بانوان به دلایل مختلف ممکن است بی اختیاری ادرار را تجربه کنند که عارضه ای آزار دهنده و نگران کننده برای آنها خواهد بود و می تواند محدودیت‌ های زیادی را در زندگی روزمره بانوان به وجود آورد.

اما باید بدانید که این عارضه روش های درمانی مختلفی دارد که به طور قطعی فرد بهبود پیدا کرده و مثانه و دیگر اندام های مربوطه می‌ توانند عملکرد درست و مناسبی داشته باشند.

علت بروز بی اختیاری ادراری در بانوان

علت بروز بی اختیاری ادراری در بانوان
علت بروز بی اختیاری ادراری در بانوان

بسیاری از پزشکان و متخصصان علت بی اختیاری ادراری در بانوان را ضعف و یا پارگی در ناحیه عضلات کف لگن می دانند و ممکن است نهایتا منجر به آسیب به مجاری ادراری شود.

اما بسیاری از بانوان با افزایش سن و طی کردن دوره یائسگی ممکن است ضعف شدید عضلات و مجاری ادراری را تجربه کنند.

این امر نشأت گرفته از کاهش ناگهانی میزان استروژن است که با کمترین میزان فشار به شکم ادرار نشت کرد و فرد احساس ناخوشایند بی اختیاری را تجربه خواهد کرد.

هر چند که بارداری های مکرر می تواند اختلالاتی را در عملکرد مثانه به وجود آورد و بی اختیاری در بارداری و پس از آن برای بانوان باقی خواهد ماند.

انجام زایمان طبیعی می‌ تواند از دیگر دلایل نشت ادرار و بی اختیاری ادراری می باشد، همچنین عمل هیسترکتومی که مربوط به جراحی های لگنی است گاها سبب آسیب به مجاری ادراری میشود.

افزایش سن و چاقی زیاد سبب فشار مضاعف به عضلات کف لگن شده و مثانه را تحت فشار مضاعفی قرار می‌ دهد که با بی اختیاری ادراری بروز پیدا می‌ کند.

مصرف دخانیات به ویژه سیگار کشیدن می تواند کلاژن سازی عضلات بدن را بسیار محدود کرده و به دنبال آن عضلات حساسی مانند مثانه با اختلال مواجه میشوند که در هر صورت می‌ تواند فرد را به چالش کشیده و در زندگی آنها شرایط خاصی را ایجاد می نمایند.

بی‌ اختیاری ادراری عارضه‌ ای است که ممکن است افراد در سنین مختلف و به دلایل متفاوت تجربه کنند، اما این عارضه آنقدر نگران کننده است که حال روحی و جسمانی بانوان را تغییر داده و حس و حال آنها را کاملاً منفی می‌ کند به گونه‌ ای که حتی از حضور در جمع گریزان بوده و نمی‌ توانند به آسانی محیط خانه را ترک کنند.

اما حال که تمایل دارید با مهمترین دلایل بی‌ اختیاری ادراری آشنا شوید باید بدانید که عفونت‌ های ادراری هم می‌ توانند عاملی برای بروز این آسیب باشند، عفونت ادراری باعث تحریک مثانه شده و دفع شدید و فوری ادرار در چنین موقعیتی اتفاق می‌ افتاد.

به یاد داشته باشید که به طور معمول آسیب‌ های گوارشی به چنین مسئله‌ ای ختم میشود، به عنوان مثال اگر فرد با یبوست مواجه باشد به دلیل اعصاب مشترک بین روده و مثانه آسیب دیدگی افزایش پیدا کرده و به مرور زمان اعصاب با بیش فعالی مواجه میشوند و دفع ناگهانی ادرار اتفاق می‌ افتد.

اگر بخواهیم کمی جزئی‌ تر در مورد علت بی‌ اختیاری صحبت کنیم باید بیماری‌ های خاصی همچون دیابت را بر این مسئله اثرگذار دانست و البته بیماری‌ های عصبی نیز تاثیر زیادی بر این نوع آسیب‌ های جسمانی دارند.

بروز اختلالات عصبی باعث میشود تا بخش‌ های مختلف بدن از جمله مثانه عملکرد غیر طبیعی پیدا کرده و به مرور زمان شاهد نشت ادرار و نهایتاً تخلیه مثانه خواهید بود.

متخصصان معتقدند که سابقه خانوادگی بر ابتلای به بی‌ اختیاری ادراری اثرگذار است، اگر در خانواده افرادی با این مسئله مواجه بوده‌ اند ممکن است در نسل‌ های بعدی نیز بی‌ اختیاری ادراری تجربه شود.

علائم بی اختیاری ادراری در بانوان

علائم بی اختیاری ادراری در بانوان

بی اختیاری ادراری در بانوان با نشت ادرار آغاز میشود که معمولاً در هنگام عطسه و سرفه این اتفاق بسیار رایج است.

برخی از بانوان هنگام بلند کردن اجسام سنگین ممکن است خروج ادرار را در مقادیر بسیار محدود احساس کنند که این امر نشان دهنده بی اختیاری ادراری خواهد بود.

با این حال باید بدانید که خندیدن، سرفه کردن، ورزش کردن و هرگونه فشاری که به شکم وارد شود می‌ تواند سبب بروز نشت ادرار شود.

در هر صورت از علائم مهم بی اختیاری ادراری در مراحل اولیه نشت ادرار در حد چند قطره می باشد که اگر به این آسیب رسیدگی نشود تا تخلیه کامل مثانه به طور ناگهانی پیش رفته و می‌ تواند آسیب زیادی را برای فرد به همراه آورد.

بسیاری از افراد تصور می‌ کنند که تنها علائم و نشانه‌ بی‌ اختیاری نشت ادراری است که اتفاق می‌ افتد اما این عارضه مانند بسیاری از بیماری‌ های جسمانی علائمی داشته که اگر در زمان مناسب به آنها رسیدگی شود هرگز بی‌ اختیاری ادراری را تجربه نخواهید کرد.

علاوه بر نشت ادرار به صورت قطره‌ ای ممکن است افراد به صورت فوری و لحظه‌ ای نیاز به تخلیه ادرار داشته باشند، مهم است بدانید که اگر در چنین موقعیتی به صورت فوری به محل مناسب نرسند تخلیه  ادراراتفاق می‌ افتد و این حس ناگهانی نشانه از اختیاری ادراری خواهد بود.

اما به یاد داشته باشید که واضح‌ ترین علامت بی‌ اختیاری ادراری زمانی پدیدار میشود که نشت ادرار را هنگام سرفه، عطسه یا بلند کردن اجسام تجربه می‌ کنید، همچنین اگر به صورت فیزیکی به مثانه فشار وارد کنید تخلیه ادرار اتفاق افتاده و این مسئله نشان می‌ دهد که این بخش از بدن با آسیب مواجه است و مهم است که سریعاً به آن رسیدگی شود.

ناگفته نماند که اگر با نشت ادرار به صورت قطره‌ ای مواجه هستید باید سریعاً برای بررسی به پزشک مراجعه کنید در غیر این صورت این عارضه خود به خود رفع نمیشود و با مشکلاتی همچون تخلیه کامل مثانه مواجه خواهید شد.

درمان بی اختیاری ادراری

درمان بی اختیاری ادراری
درمان بی اختیاری ادراری

زمانی که بی اختیاری ادراری برای افراد به ویژه بانوان اتفاق می‌ افتد، امری نگران کننده برای آنها بوده که با مراجعه به موقع به پزشک می‌ توانند از شدت گرفتن این عارضه جلوگیری نمایند.

متخصصان پس از تشخیص آن که بی اختیاری ادرار رخ داده است درمان را آغاز کرده تا بتوانند هر گونه عفونت را هر چه سریع‌ تر بهبود بخشند.

دارو درمانی روشی درست برای برطرف کردن بی اختیاری ادراری است.

اما اگر بر اثر فشارهای مضاعف به مثانه و لگن بی اختیاری ادراری به طور کامل رخ دهد، متخصصان مجبور میشوند عمل های جراحی مختلف را در بخش های آسیب دیده انجام دهند.

البته روش های خانگی مانند تمرینات کگل نیز می تواند به تقویت عضلات کف لگن کمک کرده و از نشت ادرار جلوگیری می کند.

اگر وزن فرد بالا باشد بهتر است به فکر کاهش وزن بوده و در صورت مصرف کافئین و انواع دخانیات حتماً مصرف این مواد مضر را ترک نماید.

متخصصان برای درمان بی اختیاری ادراری گاها از لیزر درمانی استفاده کرده تا بتوانند درمان مناسبی را برای افتادگی های خفیف مثانه در پیش بگیرند.

دستگاه آر اف روش کاربردی و تضمینی برای از بین بردن آسیب های ناحیه مثانه است که می‌ تواند شل شدن، پارگی و کشیدگی عضلات کف لگن را بهبود ببخشد.

متخصصان بر اساس شدت و میزان عارضه برای هر فرد روش های درمانی مختلف را در پیش می‌ گیرند که می‌ توانید با تداوم در روش درمان و اعتماد به پزشک سلامت خود را به دست آورید.

به محض مشاهده اولین علائم بی‌ اختیاری ادراری افراد به دنبال راه‌ های درمانی هستند و سعی دارند به متخصصانی مراجعه کنند که در این زمینه تجربه و مهارت کافی را دارا می‌ باشند.

زمانی که برای درمان بی‌ اختیاری ادراری به پزشک مراجعه می‌ کنید متخصصان ابتدا علت آسیب را ارزیابی کرده تا مطابق با نوع و شدت آسیب بهترین روش درمانی را انجام دهند، با مصرف انواع داروها مانند دی سیکلومین، تولترودین، اکسی بوتینین سولیفیناسین و دیگر داروهای مشابه پزشک می‌ تواند تا حد زیادی بی‌ اختیاری را کنترل کند.

اما به یاد داشته باشید که سایر روش‌ های تخصصی‌ تر مانند لیزر درمانی بر بهبود این عارضه اثرات مثبتی خواهد داشت، اما با چند تکنیک ساده هم می‌ توانید به تقویت و عملکرد بهتر مثانه نیز کمک کنید.

همانطور که گفته شد یکی از نشانه‌ های بی‌ اختیاری ادراری احساس فوری به دفع ادرار است، اگر با این حالت مواجه میشوید بهتر است که تمرین کرده و به مدت ۱۰ دقیقه خود را نگه دارید، این انقباضات باعث میشود تا عضلات مثانه کمی قوی‌ تر عمل کنند.

همچنین در کنار انجام تمرینات کگل می‌ توانید برای رفع بی‌ اختیاری ادراری مصرف مایعات را مدیریت کرده و با حذف خوراکی‌ های حاوی الکل و کافئین و انواع غذاهای اسیدی به کنترل بهتر مثانه کمک خواهید کرد.

اما گاهی اوقات آسیب دیدگی مثانه و ضعف پیش آمده در این محدوده آنقدر وسیع است که روش‌ های گفته شده به نتیجه مناسبی نخواهد رسید برای چنین مسئله ای متخصصان اقدام به تقویت ماهیچه‌ ها کرده و در کنار دارو درمانی با استفاده از روش‌ های تخصصی می‌ توانند تا حد زیادی به درمان موفق دست یابند.

مزیت درمان بی اختیاری ادراری با لیزر

مزیت درمان بی اختیاری ادراری با لیزر
مزیت درمان بی اختیاری ادراری با لیزر

بسیاری از افراد تصور می‌ کنند که لیزر درمانی روشی سخت، طولانی و پر هزینه است اما باید بدانید که اگر شخصی با بی اختیاری استرسی مواجه باشد.

متخصصان می‌ توانند با لیزر درمانی طی جلسه بسیار کوتاه این عارضه را بهبود ببخشند، از مهمترین مزایای لیزر درمانی می توان به عدم بستری در مراکز درمانی اشاره کرد.

این روش درمان کاملا به صرفه بوده و در مدت بسیار کوتاه و طی جلسات محدود انجام می‌ پذیرد.

پس از لیزر درمانی برای بهبود بی اختیاری ادراری شما می توانید بدون محدودیت فعالیت های روزانه خود را انجام دهید و نیازی به بستری و طی کردن دوره نقاهت نخواهد داشت.

فرایند لیزر درمانی بدون درد و خونریزی انجام میشود و نیازی به بیهوشی نداشته و هیچ گونه عوارض جانبی را برای شخص به همراه نمی آورد.

پیشگیری از بی‌اختیاری ادرار

پیشگیری از بی‌اختیاری ادرار
پیشگیری از بی‌اختیاری ادرار

مهم است بدانید که در ناحیه لگن مقادیر زیادی از عضلات فعال و مهم وجود دارند که اگر اختلال در عملکرد آنها به وجود بیاید باعث مشکل در کارکرد سایر اندام‌ های حیاتی مانند مثانه خواهد شد.

برای پیشگیری از ابتلا به بی‌ اختیاری ادراری بهتر است که از خوراکی‌ های حاوی پروتئین استفاده کرده و علاوه بر کاهش اسپاسم‌ های عضلانی به تقویت این اعضای حساس کمک کنید و اگر بی‌ اختیاری ادراری هم وجود داشته باشد خیلی زود برطرف میشود.

متخصصان انجام تمرینات ورزشی مرتب را از دوره جوانی الزامی دانسته و به بانوان توصیه می‌ کنند که در کنار سایر ورزش‌ های خود حتماً تمریناتی را برای تقویت عضلات لگن انجام دهند و با این کار می‌ توانند از افتادگی رحم و مثانه جلوگیری کنند.

این نکته را به یاد داشته باشید که تغییر سبک زندگی به سلامت بدن کمک می‌ کند، اگر به دنبال راهکاری برای پیشگیری از ابتلا به بی‌ اختیاری ادراری هستید باید بدانید که ترک مصرف سیگار و انواع دخانیات و حتی انواع تنباکو در این راه به شما کمک شایانی می‌ کنند.

مهم است که وزن خود را در محدوده ایده‌ آل نگه داشته و با راهکارهای مناسب و کم خطر اقدام به کاهش وزن نمایید.

توصیه میشود که بانوان برای پیشگیری از این اختلالات جسمانی از دوره جوانی برای سلامت خود تلاش کنند و با انجام راهکارهای درست می‌ توانید به عملکرد بهتر و دقیق اعضای همچون مثانه کمک کرده و اطمینان داشته باشید که با افزایش سن و ورود به دوره میانسالی و حتی یائسگی هرگز این اختلالات برایتان رخ نخواهد داد.

نکات پایانی

نکات پایانی
نکات پایانی

اگر تمامی بانوان به طور مرتب فعالیت های ورزشی مناسب مانند تمرینات کگل را انجام دهند، می‌ توانند سلامت خود را محافظت کرده و از افتادگی اندام های حیاتی بدن جلوگیری خواهند کرد.

همانطور که می دانید مصرف الکل و انواع کافئین و مواد مخدر تاثیرات مخربی بر بدن اعمال می‌ کنند که قطعاً بهبود آنها روش بسیار سخت و دشوار است.

اگر وزن شما زیاد است باید با رژیم غذایی مناسب وزن خود را کاهش داده تا به سلامت سیستم ادراری کمک شایانی نمایید.

در صورت بروز هرگونه درد و سوزش هنگام تخلیه ادار به پزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز عفونت از پیشروی این آسیب جلوگیری نمایید، همچنین خشکی و آتروفی واژن می تواند دلیلی بر بی اختیاری ادراری باشد.

بهتر است که در صورت مشاهده هر کدام از این علائم به پزشک مراجعه کرده و روش‌ های درمانی را هرچه سریعتر در پیش بگیرید، با رعایت این نکات ساده می توانید از آسیب های مانند بی اختیاری ادراری در امان باشید.

برخی افراد تصور می‌ کنند اگر هنگام عطسه، سرفه و بلند کردن اجسام از زمین چند قطره ادرار نشت کند هیچ ایرادی نداشته و نشانه خطرناکی نمی باشد.

اما متخصصان همین مقدار محدود ادرار را نشانه‌ ای از آسیب های خطرناک می‌ دانند و اگر سریعاً به آن رسیدگی نشود تبدیل به آسیب بزرگتر شده و فرد را وارد پروسه های درمانی طولانی می‌ کند.

هرگونه شرایط نامتعادل در سیستم بدن باید سریعاً مورد بررسی قرار بگیرد تا از آسیب های جدید در امان باشید، سیستم تناسلی و گوارشی بانوان از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و گاها ممکن است بر اثر افزایش سن و دیگر عوامل دچار آسیب شود.

پس بهتر است چکاپ های سالانه را مرتبا انجام داده و در صورت مشاهده هر گونه از عوامل آسیب زا به پزشک مربوطه مراجعه نمایید، با این روش می توانید از آسیب های جدی و خطرناک جلوگیری کرده و سلامت شما حفظ میشود.

11 پاسخ

    1. خیر خانم مومنی راه های زیادی برای درمان است ولی حتما باید ویزیت شوید تا بتوان راه های درمانی بی اختیاری ادرار که مناسب شما هست رو بیان کنم خدمتتون

    1. بله شما میتوانید با انجام دادن تمرینات کگل تا حد زیادی بی اختیاری ادرار خود را درمان کنید.

    1. ترجیحا سعی شود از از میوه های اب دار صل کمتر مصرف شود ولی به هیچ عنوان اب آشامدنی رو کاهش یا کم نکنید و سعی کنید بی اختیاری ادرار را درمان کنید

  1. تمرینات کگل به صورت کلی فواید زیادی برای سلامتی دارد و یکی از ویژگی های تمرینات کگل درمان بی اختیاری ادرار نیز می باشد، تمرینات کگل نیز باعث تقویت عظلات کف لگن، بهبود عملکرد جنسی و کاهش کمر درد و همچنین باعث ریکاوری بعد از زایمان طبیعی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس
ارتباط از طریق واتس اپ
اینستاگرام دکتر